× a-ders a-kitap a-sohbet SSS

"Fikri hür, vicdanı hür, kendi hür.."


a-ders ortamında ders içeriği sunan; a-kitap ortamında kitap ve makale yayınlayan; ve a-sohbet ortamında akademik yaşam deneyimlerini paylaşarak katkı sağlayan

Topluluk Üyeleri

Ata, Mustafa Y.

© 2017, akademikidea®.

Mustafa Y. Ata

"Bir varmış,
Bir yokmuş!......."    

1949 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise yılları Anadolu'nun çeşitli il ve ilçelerinde geçti. 1966 yılında Ankara Kurtuluş Lisesi'nden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fizik Bölümü'nde başlayan üniversite öğrenimi, ilk dört yılı çalkantılı ve sıkıntılarla dolu geçen sekiz yıllık bir süre sonunda, yine aynı üniversitenin Ekonomi ve İstatistik Bölümü'nden mezuniyetle tamamlandı.

İş yaşamına 1974'te Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu'nda, istatistik asistanı olarak başladı. 1978'de Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (A.İ.T.İ.A.), Tatbiki Matematik Kürsüsü'ne istatistik asistanı olarak atandı.

1980 yılında A.İ.T.İ.A. İstatistik Enstitüsü'nden Yüksek Lisans derecesini aldı.

1981 yılında istatistik doktora yeterlik sınavını kazandıktan sonra Erken Uyarı Sistemi için Hava Kirliliğinin Kestirimi konulu tez çalışmasına başladı.

1981-1982 öğretim yılını Wisconsin Üniversitesi, İstatistik Bölümü'nde özel doktora öğrencisi olarak geçirdi.

1981'de başladığı doktora tez çalışmasını, oniki yıl aradan sonra, 1993'te yaklaşık altı aylık bir sürede tamamladı ve Gazi Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü'nden istatistik doktora derecesini kazandı.

1982'te öğretim görevlisi olarak atandığı, Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü'nde 1995'ten 2009'a kadar yardımcı doçent; 2009'dan 2014'e kadar doçent; 2014'ten 2016'ya kadar profesör ünvanı ile görev yaptıktan sonra yaş haddi nedeniyle emekli oldu.

Yarı zamanlı olarak aynı bölümde ders vermeye şimdilik devam ediyor.
En son güncelleme:01.07.2017

akademikidea'nın a-ders etkinliklerinde öğrenci ya da yazar-eğitmen olarak yer almak için,

BAŞVURU Formu

akademikidea etkinliklerinden haberdar olmak için,